Belgesel Tadında Karikatürler..

Bu kadar yazıp çiziyoruz. Haber kanallarında, kendi kuşağında Cuma akşamları ‘reyting birincisi’ filan da oluyoruz ama yine de  ne kadar ‘yaraya merhem oluyor’ bilmiyoruz. Sokaktaki abilere sorduğunda hepsi ‘belgesel kanalı’ müdavimi..
O halde onları da kapsayalım diye bu hafta karikatürleri ‘doğa belgeseli’ tadında yaptık.. Hatta bi tanesi de bulmacalı.
Olmadı, haftaya evlilik programı tadında yaparız.
Amaç halkımıza ulaşsın 🙂

Bu ıssız ada belgeselinde, ‘komşularla sıfır sorun’ türküsünden uluslararası sularda ne hale geldiğimizi, nasıl bir “değerli yalnızlık” moduna geçtiğimizi bir kez daha resmediyoruz. Arka planda merhum Kayahan’dan ‘Odalarda ışıksızım, çaresizim..’ melodisi dinlenilebilir.. Ama gülerken düşünmeli ve  o adanın bizim adamız olduğu, içinde bizim de yaşadığımız unutulmamalı..
izsizada
Aşağıdaki karikatür bulmacalı olan.. Yani ters çevirdiğinizde de anlamı destekleyen bir ifade oluşturuyor. Hendek ve Kandil arasında sıkışmış HDP’yi resmediyor. Karikatür ters çevrildiğinde Hendek, ‘dağ’ oluyor.
kandilHendek1 kandilHendek2
Kanton; dili, meclisi, yönetimi ayrı, devlet parçası demek. Başına ‘sol’ koymakla ne sol örgüt olunur, ne de solcu yönetim!.. Belgeselimizin bu bölümünde, Emperyalizmin kucağında “Sol Kanton” olursa böyle bişey olacağını, Ağa, beslenmek için suya dalarsa kantonun da suya dalmak durumunda kalacağını resmediyoruz..
kanton
Aşağıda deniz dibi yaşamından bir kare.. Belgeselimizin bu bölümünde fazla söze gerek yok!
Ahtapot, latince ‘octopoda’dan gelir. Octo=sekiz, Poda= kol demek.. Ahtapot’lardan; onları bir karikatürde kötü rolde oynattığım için özür dilerim. Çünkü, -dalgıçlar iyi bilir- ahtapot, ‘Omurgasızlar’ gibi oldukça alt ana sınıflardan birinin üyesi olmasına rağmen bu sınıf üyelerinden beklenmeyecek oranda zeki ve oyunbaz bir hayvandır.
ohtapot
2 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir