Abdullah Gül ve kırık kılıç..

Abdullah Gül Kim?
Dört silahşörler misali birlikte yola çıkan AKP’nin dört kurucusundan biri.
Athos, Porthos, Aramis, Dartanyan’gillerden Athos..

Şimdi azıcık hatırlayalım;
2001 yılındaki “kuruculuk”tan sonra Tayyip, yani Porthos hapisteyken “Emanetçi Başbakan” oldu. Tayyip, O zamanki Cumhurbaşkanı Sezer’in karşı çıkmasına rağmen Baykal’ın himmetiyle, yenilenen Siirt seçimlerinde Mervan Gül’ün yerine milletvekili ve dolayısıyla başbakan olur olmaz koltuğu teslim edip onun yardımcısı ve dış işleri bakanı pozisyonuna geçti. Ardından Cumhurbaşkanı olarak partisine en üst kademeden destek verdi. Yerine yine Tayyip’e devrederek  sonuna kadar sadakatle bu görevde kaldı. Gönlünden geçen Tayyip’in yerine tekrar başbakan olmak idiyse de sıkı bir çalımla görev süresinin bitişinden bir gün önceye çekilen kurultay ile “aut”a atıldı. Partiye üye bile olamadı. Böylece 2001’de başlayan 14 yıllık sadık süreç bariz ofsayt ile sona erdi.
Aramis ve Dartanyan gibi o da Porthos tarafından partiden gönderildi.
Porthos şimdi partide tek başına..
“Tek vatan, tek bayrak, tek millet, tek devlet” söyleminin yanına ‘tek adam’ ilavesini pekiştirmeye çalışmakla meşgul.
Benim ibretle altını çizmek istediğim nokta başka..
Önceki Milli Görüş süreci hariç, 2001 yılından bu yana birbirinin yerine nöbet tutmuş, birbirine bayrak devretmiş, kader ve gönül birliği yapmış, sırt sırta vermiş dört kişiden üçü diskalifiye edilmiş, bunlardan sonuncusu ise “Bozgunculuk” la suçlanıyor. Satır arasında tehdit ediliyor.
Çatı adayı peleriniyle çatıya ittirilen Athos’un pelerini bir kılıç darbesiyle sırtından alınıp, çatıda pelerinsiz bırakılıveriyor.
Göreceğiz.. Athos bundan gayrı değil çatı adayı, zemin kat adayı bile olamaz..
Çünkü Krala kılıç çekiyorsan kılıcın uzun olacak.
Oysa Athos’un kılıcı kısa ve kırık..
Devam edenlere ders olsun!..
Nokta!.

———————————-

Edit: Bu yazı, İbrahim Kalın ve Genel Kurmay Başkanının, Gül’ü helikopter ile ani ziyaretlerinden bir hafta önce yazılmıştı. Nitekim bu ziyaretten az sonra Gül “Abi, aday maday değilim, hadi herkese hayırlı işler!” mealinde bir açıklama yaparak meçhul bir yöne doğru kayboldu..

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir