Anzaklar’a yapılır mıydı?

Onlarla bizzat, göğüs göğüse savaşan, Cumhuriyet’in ilk Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal, henüz savaşın barut kosusu kaybolmadan “Bu memleketin toprakları üstünde kanlarını döken kahramanlar! Burada bir dost vatanın toprağındasınız. Huzur ve sessizlik içinde uyuyunuz. Sizler Mehmetçiklerle yan yana, koyun koyunasınız. Uzak diyarlardan evlatlarını harbe gönderen analar! Gözyaşlarınızı dindiriniz. Evlatlarınız, bizim bağrımızdadır. Huzur içindedirler ve huzur içinde rahat rahat uyuyacaklardır. Onlar, bu toprakta canlarını verdikten sonra, artık bizim evlatlarımız olmuşlardır.” şeklinde tarihte eşi görülmedik bir hümanizma ile seslenirken,
Cumhuriyet’in son Cumhurbaşkanı 18 Mart Çanakkale Şehitlerini anma gününde belagat sanatının eşsiz bir örneğini vererek “Dedeleriniz geldi buraya ve bizi gördüler. Kimi ayaklarının üzerinde kimi tabutlarla geri döndü. Aynı niyetle gelecekseniz bekleriz. sizi de dedeleriniz gibi uğurlayacağız. Kıyamete kadar burada olacağız. İstanbul’u Konstantinapol yapamayacaksınız.” şeklinde konuştu.

Ardından Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Prof. Dr. Fahrettin Altun, bir açıklama yaparak, Recep Tayyip Erdoğan’ın Anzaklar’a yönelik ifadelerinin bağlamından çıkarıldığını belirtti.

Olmadı Eeey Recep Tayyip Bey!.. Belediye seçimleri beş yılda bir yapılıyor. Bu gün kaybetseniz de beş yıl sonra çalışır yeniden kazanır, kaybınızı telafi edebilirsiniz.. Ama Atatürk’ün, eşsiz felsefesini yansıtan bir paragraf ile 104 yıldan beri ‘Uzaktaki dostlarımız’ haline getirdiği Anzakların kaybettiğiniz kalbini bir daha zor kazanırsınız.

Uzun bir süredir, tüm dünyaya, hatta evrene seçim gözlüğünden bakmak gibi bir hastalıkla malül olduğunuzun vurgulanması, belki bu ayıbın hafifletici nedeni olur” diye bu karikatürü çizdim..
En azından Türkiye Halkı sizin gibi düşünmediği bilinsin istedim..

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir