Az bi susun be!

Tarih 16 Mayıs 2018: Tayyip Erdoğan Londra’da Bloomberg tv’ye konuştu: “Tabii ki Merkez Bankası’nın bağımsızlığı söz konusu. Ama TCMB bağımsızlığının gereği ile kalkıp, herhalde yürütmenin başı olan bir başkanın burada vermiş olduğu sinyalleri bir kenara koyacak hali yok..” dedi. Bu konuşmadan sonra TL’nin Dolar karşısındaki değeri 4.26’dan hızla 4,48’e çıktı. Yabancı gazeteler konuşmanın özetini “Erdoğan’ın ekonomi yönetimindeki denetimini arttırma vaadi Lira’yı vurdu” şeklinde tercüme etti. Böylece zaten üretime değil dış finansmana dayalı olarak diken üzerinde duran gariban TL, ilk çelmeyi baş ‘hami’sinden yedi. Lakin, konuşmanın etkisi geçtikçe Dolar yeniden 4.40’lara geriledi. Ortalık sakinledi.. 

Tarih 9 Temmuz 2018: Berat Albayrak’ın Hazine ve Maliye Bakanı olduğu açıklandı. Dolar hızla yeniden gerilemiş olduğu 4.40’lardan, 4.60’lara tırmandı.

Tarih 25 Temmuz 2018: Berat Albayrak açıklama yaptı: Kamu nakit varlıklarının tek elden yönetilmesi ve verimliliğini sağlayacak olan tek hazine hesap uygulamasının yaygınlaştırılmasıyla alakalı yasal düzenlemelerin hayata geçirileceğini bildirdi. Yani “devletin tüm varlığını kayın peder ile birlikte yöneteceğiz. O söyleyecek, ben uygulayacağım” demeye getirdi. Dolar yeniden fişekledi! 4:90’a vurdu. Yetmedi.. 5’e doğru yürümeye başladı.

Tarih 10 Ağustos 2018: Berat Albayrak Yeni Sistemin yeni Ekonomik Modelini Açıkladı.. “Türkiye Yeni sistemde, yeni bir Türkiye yolculuğunda yeni ve güçlü adımlarla ilerleyecek..” dedi. Açıklamadan hemen önce 9 Ağustos’ta 5.20’de istirahate geçmiş olan dolar, açıklamadan sonra zınk diye 6.87’ye çıktı. Hatta bi çala 7’yi gördü geri geldi.

Tarih 20 Eylül 2018: Reis’in ve Berat Albayrak’ın suskunluğu süresince dolar 6.0’a kadar geriledi. Herkes derin bir nefes aldı. Mamafi, Berat’ın, Yeni Ekonomik programın power point’ini hazıladığı dedikoduları yayılmaya başladı. Melun dolar yeniden kıpraşmaya başladı. Derken Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, dün yine, Yeni sistemin Ekonomi Programını açıkladı.

Elim yüreğimde, gözüm televizyonun sağ alt köşesindeki döviz fiyatlarında.
“Bari bi susun be kardeşim!..
Şunu da mı duymadınız.
“Söz gümüşse sükut altın!”

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir