Enflasyon oyunu

Dolar aniden yükselince, 20 Eylül’de Berat Albayrak, eski ‘Orta Vadeli Program’ı değiştirip, ‘Yeni Ekonomik Program’ı (YEP’i) açıkladı ve yıllık enflasyon hedefini %20,8 olarak belirledi..
TUİK hemen bu belirlemenin ardından 3 Ekim’de enflasyon rakamlarını açıkladı ve “Yemişim YEP’inizi” dercesine yıllık enflasyonun yüzde 24,52 seviyesinde olduğunu söyledi..
Bunun üzerine Türkiye’nin İstatistik Kurumu olan (TÜİK), hemen bir kararname ile Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’a bağlandı.
Yönetime yüksek gelen enflasyonu açıklayan Enver Taştı görevden alındı. Yerine Berat Albayrak’ın eski iş arkadaşlarından Yinal Yağan getirildi.
Yani bundan böyle işsizlik, enflasyon, büyüme gibi kendi bakanlığının başarısını ölçen verileri yine aynı bakanlığa bağlı kurumun başındaki ‘eski arkadaş’ açıklayacak!
Nitekim Kasım enflasyonu açıklama zamanı geldi..
Ve enflasyon açıklandı..
Çarşı pazarda fiyatlar düşmemiş ama hesap tahtasında her nasıl olduysa enflasyon Kasım ayında Eksi’ye düşmüş, yıllık bazda da 21,18’e gerilemişti.
—-
Bundan sonra olacakları iyi izleyin..
Mart Yerel seçimlerine kadar çarşı pazarda fiyatlar artarken, enflasyonun nasıl dizginlenerek indirildiğini ekonomi bilimi dudaklarını ısırarak izleyecek..
Vatandaş ise bu mucize düşüşü niyeyse yine hissedemeyecek!..

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir