Kuantum Ekonomisi

Zaman zaman kendisinin de “Ben ekonomistim!” şeklinde açıkça beyan ettiğinden biliyoruz ki, Sayın Cumhurbaşkanımızın asıl branşı ekonomi.

Ama izliyoruz ki, ekonomiyle ilgili çok az konuşuyor ya da hiç konuşmuyor. Hatta ara sıra ortalık yere ekonomi dışı bazı konular serpiştirerek ekonomiden anlamayanların, ekonomiyle ilgili abuk subuk konuşmalarına ve dolayısıyla fıtratı itibariyle -çubuk kraker kıvamında- kırılgan bir yapıya sahip olan ekonominin, bu bilinçsiz atarlardan gelebilecek ani bir şerare sıçramasıyla alevlenmesine mani olmaya çalışıyor. Bir nevi, ‘beyaz kuşak onuncu dan’ karatecilerin, sokakta aşırı tazyik ve hakarete uğrasalar dahi kavgaya karışmama, hatta karşısındaki şirret kaynağı temiz bir köteği haketse bile fiske vurmama yeminlerine sadakat göstermeleri gibi dişlerini sıkıp, gözlerini kısarak kendini tutuyor.
Bunu neden yapıyor?
“Çünkü bir sürü farklı konuda ‘fahri’ akademik titri bulunmasıyla birlikte asıl branşı ekonomi!” Hadi ben ilk kez gerçeği buradan söyleyeyim; En asıl branşı da “Kuantum Ekonomisi”
Kırılganlığı biliyor! Kuantum sıçramalarını seziyor..
Şaolin üstadı ‘Kör usta Po’ misali ekonominin sinsi kımıltılarını, yılankavi kıpraşmalarını parmaklarının ucuyla hissediyor.
Misal; Cumhurbaşkanımız “Faiz de inecek, enflasyon da inecek!” deyince bu çok bilmiş yorumcuların “nasıl olacak?”, “Olur mu öyle şey!”, “Bir terazinin iki kefesi de aynı anda aşağı iner mi?”, “Bir havuz hem dolarken hem de boşalır mı?” gibisinden itiraz krizine girmeleri çok normal. Çünkü onların yerli ve milli bir ekonomi teorisinden yani ‘kuantum ekonomisi modeli’nden haberleri yok!
Oysa basiretli karateci gibi, kendini açığa vurmasa da Sayın Cumhurbaşkanımız; asıl branşı kuantum ekonomisi modeli olduğundan mes’eleyi iyi biliyor. Kuantumda terazinin her iki kefesi de aynı anda aşağı inebiliyorsa, hem faiz hem enflasyon -hadi o da bizden olsun- hem de döviz neden hep birlikte aşağı inmesin? Kuantumda bir nesne aynı anda hem şurada hem de burada olabiliyorsa aynı kişi şu koltukta oturup mühür basarken aynı zamanda neden öteki koltukta da oturup mühür basamasın? Neden fiyatlar hem yükselirken hem de düşmesin? Kuantum ekonomisi bilen Sayın Cumhurbaşkanımız ve onun bir nevi “çekirge”si mertebesinde bulunan Ekonomi Bakanımız Berat Bey diyor ki: “kriz mriz yok!” Kuantumdan anlamayanlar ise hep bir ağızdan haykırıyor. “Kriz de kriz!”
•••
Ha sıkıntı yok mu? Elbette bir miktar var! Ama panik yok! Olay; asıl branşı ekonomi olduğunu bildiğimiz Sayın Cumhurbaşkanımızın, bir nevi zihin boşaltma meditasyonu olarak yaptığı, otobüsün ön kapısından dışarı doğru çay fırlatma seremonisini bırakıp, yine en asıl branşı global finans ve global ekonomi olan Damat Bakanımız ile bir kaç saat kafa kafaya vererek kısa bir beyin fırtınası seansı yapmalarına bakıyor. Hele Sayın Merkez Bankası Başkanı ve Sayın TUİK Başkanı ile kareyi tamamlayıp, kuantumu, masanın merkezinde bir buhurdanlık misali yerleştirdikten sonra, hep birlikte ona fokus olarak ortaya çıkaracakları sinerjiye dayanabilecek bir krizin var olabileceğini düşünemiyorum..
Bu işler ekranlarda öyle boş beleş konuşmakla olmuyor!

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir