Soykırım Balonu

Her devlet, ekonomik varlığını sürdürebilmek için ‘tutkal’a ihtiyaç duyar. Ermeni devletinin tutkalı “Ermeni Soykırımı” hikayesi. Van Gölü Canavarının ulus devlet diline tercümesi.
Aynı malzeme kimi iktidar için seçim rüşveti(bkz:ABD), kimi iktidar için siyasi intikam fırsatı (Bkz: Almanya), kimi iktidar için ise din sömürüsü (Bkz: Papa).. olabiliyor.

Malzeme verimli ve herkesin işine yarayacak nitelikte olunca, yıllar yılı temcit pilavı gibi önümüze sürülüp gelenekselleşiyor.

Halbuki;
Söz konusu dönem koskoca bir imparatorluğun küçülmesi dönemi. Çarlıkların, hanedanların yıkılma arifesi, Kaybedilen savaşlar sonrası yapılan sözleşmelerle toprakları elden çıktıkça göçler, tehcirler, becayişler, ayaklanmalar ve çatışmalar yaşayan bir hasta Osmanlı ülkesi..

Bütün bunlar zaman zaman trajik olaylarla birlikte gerçekleşiyor. Sadece Ermeniler değil, Çerkezlerin göçü daha mı az trajik. Makedonya’dan sürülenler, İzmir’den gönderilenler, Yugoslavya’dan, Bulgaristan’dan gelenler daha mı az sıkıntı yaşamışlardı?..
Ama dedik ya, malzeme bir kez tutmaya görsün..
Oyunda ‘top’ olmaktan kurtulamazsan ‘tekme’ oyunun kuralından yenir!..

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir