Bak postacı geliyor!

ABD Başkan’ı Trump, Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’a siyasi edepten uzak bir mektup gönderdi.
Mektup gönderildikten 11 gün sonra yine Trump’ın mektuptan bahsetmesi sonrası ortaya çıktı.
(Bizimkiler sümen altı etmiş yani..)
Trump mektubunda, Erdoğan’a hitaben birebir aynı değil ama mealen, özetle şöyle diyordu.. “Suriye’ye çektiğin hareket yanlış. Vazgeç kahraman ol! Aksi halde tarih seni şeytan olarak tanır. …Hem ben seni kurtarmak için biliyorsun çok uğraştım. Aynı zamanda Rahip olayında yaptığım gibi ekonomini de dağıtabilirim.  Kabadayılık yapma!.. Aptal olma!”
Biz; Erdoğan’ın, Trump’ın bu salvosuna alışık olduğumuz şekilde gözlerini benirte benirte, alın damarlarını dışarı uğratarak: “Eyy Trump!..” diye başlayan klasik çıkışıyla başlayan, adeta Kılıçdaroğlu’nu hayal ederek, yarım saat süren baş döndürücü, muhteşem babalanmasını beklerken, bizi son derece şaşırtan başka bir yaklaşımını izledik.
Erdoğan gayet sakin ve munis bir şekilde, belli belirsiz; “Trump’ın siyasi nezaketle bağdaşmayan mektubunu elbette unutmadık. Ama karşılıklı sevgi ve saygımız nedeniyle bunları gündemimizde tutmamamız gerekiyor. Vakti saati geldiğinde de bu konu ile ilgili olarak gereğinin yapılacağını da bilmenizi istiyoruz.”   diye cevap verdi.
Şimdi, -bizim bilmediğimiz bir nedenle- Trump’ın hak ettiği yanıt kendisine verilemeyince, yandaşlar tarafından memleket sathında Trump ile ilgili “Delidir. Ne yapsa yeridir!” anlayışı pazarlanmaya çalışılıyor!
Aslında konuya pek yakın düşen başka bir atasözümüz daha var.. “Sopa saklama” ile ilgili..
Onu da siz buluverin artık!..

GazetePencere – 22 Ekim 2019

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir