Dipsiz Göl’ün dibini bulduk

Dipsiz Göl, Gümüşhane’nin Taşköprü yaylasında 12 bin yıldan beri varlığını sürdürmüş doğal bir gölcük.
Her şey, “Dipsiz Göl’de gömü var” şayası ile başladı.
İsmi açıklanmayan iki defineci’ye Trabzon Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu ve Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün olumlu görüşleri üzerine Gümüşhane Müze Müdürlüğü’nce define arama ruhsatı verildi.
Yuh!
Kasım 2019’da, Jandarma nezaretinde gölün suyu boşaltıldı.
İşlem süresince bölgeye kimse yaklaştırılmadı. Su boşaltılıp 12 bin yıllık fauna ve flora imha edildikten sonra “Birşey bulunmadığı” açıklandı.
Olay basına yansıyınca, kızılca kıyamet koptu!
Hemen şuyu mizahından beter bir açıklama yapıldı! “Merak etmeyin! Boşaltılan göl alanını boş bırakmayacağız, toprakla dolduracağız!”
İki kere daha yuh!
Bunun üzerine Bakanlık izin veren yetkililere soruşturma başlattı. 2 müdür bir memur açığa alındı.  4 maddelik bir koruma planı hazırlandı.
2140 metre yükseklikte, buzul döneminden kalma, zeminden ve yüzeyden kar suyu ile beslenen, endemik özellikleri bulunan göl tekrar kazıldı, zeminini killi toprakla dolduruldu. Toprak silindirle ezildi ve yakındaki bir dereden boru ile su verilmeye başlandı ve gölü kurtarma tamamlandı.

Oysa Jeomorfoloji Derneği başkanı Prof. Dr. Hüseyin Turoğlu, “Kazıldıktan sonra gölün dengesi bozuldu. Gelip bu yeni yapılan çanağa suyu doldurursanız ancak havuz olur” dedi.
Dipsiz Göl’ün define kazısıyla tahrip edilmeden önce kendi dengesi olduğunu ve kazılarak suyun boşaltılmasının gölün dengesini bozduğunu kaydeden Turoğlu, “Karlar eriyerek bu çukurlukta birikiyordu.
Gölün zemininde ana kaya kırıntılarının oluşturduğu bir örtü malzeme var. Bu nedenle su, kısmen hareket edebilme yeteneğine sahip. Gölün, hem yüzeyden hem yer altından da beslenme imkanı vardı ve kendi ekosistemini oluşturmuştu.
Bu düzen hidrolojik bir denge içerisinde devam ediyordu. Kazıldıktan sonra bu denge bozuldu. Şu anda kotlara da baktığımız vakit doğal kotlardan çok farklı. Şekil özelliği de bozuldu. Şu anda başka bir şey var burada” diye konuştu.
12 bin yıllık göl sizlere ömür olmuştu..
Olaya “Bir bardak suda fırtına!” diye bakanlar olabilir.. Ancak, Türkiye’nin her parselinde bu “dar’ül harp” kafasıyla yok edimiş ve edilmekte olan kaç tane dipsiz göl misali değer olduğunu bilebiliyor muyuz?
Bu ülkenin 78 Üniversitesinde akademik ünvanı bulunan hoca yok!..
Ünvanı olan üniversitelerinin 68’inin rektörü makale sahibi değil!..
Bu ülkede ayaklar baş, başlar ayak olmuş durumda!

Gölü yok eden, acaba görevden alınan 2 müdür bir memur muydu, yoksa hiç bir liyakati olmayan, sadece partili ve birilerinin has adamı olduğu için onları, onlara olur veren kurulları, onay veren müdürlükleri o koltuklara oturtanlar mıydı?
Yukarıda, “Artık burası doğal bir göl değil, su dolu bir havuzdur!”  açıklamasını yapan profesör, bu işlemin bir aşamasında devrede olsaydı, bu cinayete izin çıkabilir miydi?
Çık-maz-dı!.. Çıkamazdı!..

www.ibulentcelik.com – Çizgili Hafıza Güncesi – Unutma/Unutturma!


Dipsiz Göl’ün önceki hali

 

Dipsiz Göl’ün define arandıktan sonraki hali,

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir