Lomboz 14 Şubat 2021 PAZAR

 

Bu Haberi Okumadan Seçime Girmeyin

Çıkarken Üzülmeyin!

 

Havuz gazetelerinden biri olan Takvim gazetesinde, geçtiğimiz hafta yayınlanan, siyaset ve sosyal medyada haftanın olayı olan “Bu haberi okumadan markete girmeyin!” Haberi aslında iktidar partisine, teşkilata ve milletvekillerine yönelik, olası bir erken seçimin kripto mesajlarından başka birşey değildi.

İşte LOMBOZ olarak bu kripto mesajların şifresini çözdük.

Aşağıda tek tek açıklıyoruz!

1- Markete tek başınıza gidin. Yanınızda çocuklar olmasın.
Önce güzelce bir sistemi değiştirin. “En çok oyu alan kazanır” modeline dönün. Sonra da bir yolunu bulup en çok oyu alın. (onu nasıl yapacağınızı biliyorsunuz!) Kurtulun bu ittifak baskısından. Etrafınızda eteğinize yapışmış çocuk gibi viyaklayan ittifak yavruları olmasın. Biri Çin’e çeker, biri Maçin’e çeker. Onu ister, bunu ister baş edemezsiniz. Çocuklar, yediğinizi içtiğinizi burnunuzdan getirir. Es-400, mes-500, lüzumsuz ürünler aldırır. Altından kalkamazsınız!

 

2-Büyük araba, doldurmaya teşvik eder. Sepetten şaşmayın!

Seçim bölgelerini kamyon gibi tır gibi büyük arabalar yerine sepet gibi ince ince parçalara ayırıp yeniden tanımlayın. Sonra lego gibi birleştirin. Birleştirirken rakiplerin güçlü olduğu küçük bölgeleri. sizin güçlü olduğunuz büyük bölgelere yamayın. Rakip partilerin çıkaracağı milletvekilini siz çıkarmış olun. Havanız olsun!

 

3- Ürünlere dokunmayın. Sahiplik duygusu almaya zorlar.

Seçmenin kendisine değil oyuna talipsiniz. Kendisine çaktırmadan oyunu almaya çalışın. Zaten maske-mesafe-hijyen.. Dokunmayın!.. Oyunu alana kadar seçmene “dayı” deyin Bilemedin “Gökyüzüne bak ayı gör!”deyin. 2023’te kişi başı milli gelir 25 bin dolar deyin! Yerli milli otomobil deyin, pilli traktör deyin, Cacabey Astronot deyin, Gökbey helikopter deyin! 

 

4- İkramları geri çevirin. Dilinize değdirdiğiniz an tuzağa düşersiniz!

Yani; özellikle de dış mihraklar tarafından tevdi edilen (Katerina nev’inden) ikramları zinhar geri çevirin. Ne elinizi ne de dilinizi değdirin. Hele nakit ikramlarda çok dikkatli olun. Tepenizde her an 4K kameralı bir dron uçuyormuş gibi davranın. Tuzağa düşmeyin.

 

5- Islak yeşillik taze görünür, kolay satılır ama çabuk çürür

Yani; yeni kurulan taze partiler fikrinizi çelebilir. Ümit vaad edebilir. İkilik, üçlük çıkarabilir hatta sizi, sahalarda görmeye alışkın olmadığımız hareketlere, misal dörtlük atışa zorlayabilir.  Ayağınızı denk alın. Bu buçuk partilerle mesafenizi koruyun. Erkekleri tanıyın, onlara inanmayın!

 

6- Pahalı ürün göz mesafesindedir. Yukarıya ve aşağıya bakın!

Yani; Baraj meselesini halledin. Bazı durumlarda barajı aşağı çekecek bazı durumlarda yukarı çekecek elastiki bir baraj sistemini yasalaştırın. Alışkanlıklarınızın esiri olup hep göz hizasına bakmayın. Hangi rakip, nerede hangi baraja takıldığını anlayamasın. 

  

7- Kasiyer indirimli ürün teklif eder. Rafta da aynı fiyattır!

Yani; dış güçler çeşitli tehditlerde bulunur. Onların: “Yok Katsa uygularız, yok mal varlığını açıklarız, yok ekonomini çökertiriz” gibi tehditlerini muhatap olmayın. Seçimi kazanmaya bakın. Çünkü seçimi kaybederseniz, raftaki fiyat ile kasadaki fiyat sizin için hemen hemen aynı olacaktır.

 

8-Gurme reyonunda zemin titrer, yavaşlar. Daha çok alırsınız!

Sevgili LOMBOZ okurları. Hepsini çözdük de; bu cümlenin kriptosunu çözemedik. Bu cümledeki derin manayı henüz anlayamadık. Bir uzman arkadaşımız cümlenin “Gurme reyonunda zemin titrer!” bölümünü sonuçta galibi hakimleri tayin eden YSK belirler!” gibi bir yaklaşım getirdi. Ancak cümle üzerindeki çalışmalarımız sürüyor…

 

HABERLERDEN ÖZETLER

 

– Marketlere kayyum atanması tasarısı son dakikada iptal edildi

Son günlerde yükselen gıda fiyatlarının baş sorumlusu olduğu düşünülen marketler konusunda bazı tedbir paketlerini görüşen Bakanlar Kurulu Komisyonu, İçişleri Bakanlığının, “en iyi çözüm” başlığı ile sunduğu, ‘marketlere kayyum atama’ kararnamesini son anda yürürlüğe koymayacaklarını açıkladı.
İptal nedenini muhabirimize isminin yazılmaması kaydıyla açıklayan bir komisyon üyesi: “Abi, son anda tek bir market zincirinin Türkiye çapında 6-7 bin tane mağazası olduğunu öğrendik. Bu kadar kayyumu nereden bulacağız. Biz daha bu kadar aşı bile yapmadık!” dedi.

 

-Anayasa’ya Türkçe karşılık aranıyor.
Hükümet ve Türk Dil Kurumu yetkilileri, Astronot’a Türkçe karşılık bulmak için bir araya gelmişken Anayasa’ya da Türkçe karşılık bulunması konusunu masaya yatırdı. Hükümet Yetkilisi Tayyar Gıldır, “Anayasa zaten pek tanınmıyor. Adını değiştirelim, daha Türkçe, hatta derin bir öz Türkçe karşılık bulalım. Ben “Bodun bilig kırıgaru” ismini öneriyorum. Millet bunun ismini hatırlayana kadar atı alan Üsküdarı geçer, Anayasa sorun olmaktan çıkar!” dedi.

Sağlık Bakanlığı “Maske-Mesafe-Hijyen” kuralını değiştirdi.

Salgının yeni durumuna göre hızla karar alma yeteneği ile dünyanın hayret ve şaşkınlıkla izlediği Sağlık Bakanlığı ve bilim kurulumuz, “Maske-Mesafe-Hijyen” kuralında revizyona giderek, kuralın: “Maske-Kısa mesafe-hijyen” olarak değiştirildiğini açıkladı.
Konuyla ilgili açıklama yapan Bakan Koca, “AK Parti kongreleri bitene kadar böyle. Sonrasına bakarız. Kongrelerde bir araya gelen binlerce yurttaşımızı riske atacak değiliz. Zaten Pazartesi 2 milyon aşı daha geliyor” dedi..

 

Haberlerden Özetler, ‘aya gidiyoruz’ haberi yapmayacak!
Lomboz köşesinin, Haberlerden Özetler Bölümü, Hükümetin: “Gökyüzüne bak, ay’ı gör” sloganıyla, yeni bir müjde olarak başlattığı ‘aya gidiyoruz’ kampanyası ile ilgili mizah haber üretmeme kararı aldı.
Haber Müdürü Regaip Kandil: “Biz bu haberlerle rekabet edemeyiz abi. Biz ne uydursak, daha komik bir gerçek haber bize kapak oluyor!.. Mesela esnafın kapısına “aya gittim, gelecem!” yazdırdık, adamlar astronota Cacabey adını önererek daha komiğini yapıp bizi nefessiz bıraktı. Ekibi fazla eziklememek için bu konuda yazmama kararı aldık” dedi.0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir