LOMBOZ 22 MART 2021 PAZARTESİ

22 MART 2021 PAZARTESİ- Gazete Pencere Karikatürü

—–

22 MART PAZAR LOMBOZ KÖŞESİ
İstanbul Sözleşmesi iptal edilirken


İnsan sürekli ölür

Bu bir mecaz, metafor değil!

Aslında gerçek anlamda insan sürekli ölür.
Bunu ona hissettirmeyen, beyindir!

Vücudumuzdaki tek kalıcı hücre tipi beyin hücreleridir.

Diğerleri sürekli yaşlanır, ölür ve yenilenir.
Her gün yüzbinlerce öncü saç teli hücresi, ölümüne keratine dönüşür ve ortalama 4-5 yıl sonra tamamen kopup düşecek olan tek bir saç telinizi oluşturur.
Üzgünüm ama başınızda çocukluğunuzdan kalan tek bir saç teli bulamazsınız.

Tırnaklarınız, kan hücreleriniz, deriniz, dalağınız, böbreğiniz kemikleriniz her yedi yılda bir adeta sizi yeniden oluşturur. Artık yedi yıl önceki siz, siz değilsinizdir.
Tabi ki beyniniz dışında!


Çalışkan vücudunuz; siz bütün gün yatıp uyusanız bile gün boyu 300 milyar yeni hücre üretir.

Bu miktar, galaksimizdeki yıldız sayısından bile çok çok fazladır.

Hepimiz yaşamımıza, sperm ve yumurtanın oluşturduğu ‘tek bir bütün hücre’ olarak başlarız.

Bu tek hücre ilk yarım saat yalnızdır.
Sonra iki hücre olur. Sonra dört, sekiz, onaltı…
Derken birkaç ay sonra 230 farklı hücre tipinin yüz milyonlarca kopyasından oluşan bir galaksiye dönüşür.

Bunu tek bir hücre yapar.
Tam üç buçuk milyar yıllık bir zincirin devamı olarak hiç kopmadan bugüne ulaşan bir hücre…
Bizi biz yapan, anne rahmine düştükten itibaren farklılaşıp, kimi kalbinizin kasını, kimi gözünüzün retinasını, kimi damarınızda oksijen taşıyan hemoglobininizi oluşturan, hepi topu 230 farklı çeşit hücreyi üreten tek bir hücre…

Görüyorsunuz!

Ne maymundan geliyoruz, ne gorilden, ne kertenkeleden, ne de sinekten!
Onların hepsi ile birlikte aynı yerden geliyoruz.

Richard Dawkins: “jeolojik zamanın ilk yarısı boyunca atalarımız bakteriydi!” der. 


3 milyar yıl didindikten sonra ‘prokaryot’ aşamasından ökaryot aşamasına ilk geçebilen tek bir hücreden ve sonra ilk ökaryot hücreden bu yana geçen 3,5 milyar yıllık uzun bir yoldan geliyoruz.

Kadın da bu yoldan geliyor erkek de…

Bu -aklın havsalanın almayacağı uzunluktaki- üç buçuk milyar yıllık yolun sadece son 20 bin yılı içerisinde sarı derili Çinliler’in, kara derili Afrikalıların, kızılderili Apaçilerin, soluk benizlilerin; veya son birkaç bin yılında Yunanların, Mısırlıların, Lazların, Türklerin, Kürtlerin; hatta son birkaç yüz yılında Amerikalıların, Kanadalıların, Avustralyalıların yolları birbirinden ayrılmış.

Beğenmediğimiz mantarın genleri ile bizim hücrelerimizdeki genlerin yüzde yirmibeşi birebir aynı iken bu kavga kimin kimle kavgası? 

..

Hadi birlikte yaşadığınız kadınlardan utanmıyorsunuz.
Hadi kızlarınızdan da utanmıyorsunuz!

Hücrelerinizden de utanmaz mısınız?

Kiralık bariyer aranıyor!

Önce Daily Mail’de sonra da bizim bazı medyada yer aldı.

Kimse haberimiz yok diyemez yani!

Nedir olay?

Aslında Avrupa’nın artık bizi tam olarak ‘hangi türden ülkeler’ arasında tasnif ettiği olayı…

İngiltere İçişleri Bakanı Priti Patel, yasadışı yollarla İngiltere’ye gelen göçmenlerin AB üyesi olmayan üçüncü ülkelere gönderilmesi için bir plan hazırlandığını, üstelik bu ülkelerle bu işin “duygusal” tarafının konuşulmaya başlandığını açıkladı.

Yani kendilerini rahatsız eden kaçakları, bundan rahatsız olmayan üçüncü ülkelere, para karşılığı paslayacaklar.

Üçüncü ülke olarak belirlenen üç ülkenin ilk sırasındaki ülke kim mi?

Doğru tahmin ettiniz!
Türkiye!

İngiliz bakan, ancak müstemlekelere layık bir emrivaki ile bu planı hazırlarken, bu cesareti ve cüreti nereden alıyor?

Ben de çok merak ediyorum!..

Cumhurbaşkanımız; Şu kapatma, şu meclisten atma, şu iptal etme angaryalarından başını kaldırabilirse, İngiltere Büyükelçisini bir ültimatom vererek Saray’a çağıracak; o itibardan tasarruf edilmeyen 1150 odadan birinde, gold varaklı klasik ceviz berjerlerden birine oturtarak, parmağını sallaya sallaya bu hadsizliğin hesabını soracaktır herhalde!

 

 

Çilingirler Odası Başkanı HDP’ye yüklendi

HDP’nin kapatılması konusunda Cumhur İttifakı’na tam ve kayıtsız-koşulsuz desteklerinin olduğunu ifade eden Türkiye Çilingirler Odası Başkan Yardımcısı Mervan Maymuncuk: “Öyle kredi kartı ile cırt diye kilitli kapı açma devri geçti.. HDP bize güvenmesin!” dedi.
Basın toplantısına hiç bir basın mensubunun katılmamasını protesto ettiğini belirten Maymuncuk, basın bültenini gazetelere elden dağıtarak bültenin altına kırmızı kalemle: “Dağıtma eylemini kendim yaptım, gerekirse yine yaparım!” notunu düştü!

Her kasaptan bir toklu teminatına da iptal!

Kuyumcuların tepkisi üzerine “Her kuyumcudan 500 gram altın teminatı” maddesinin, Ticaret Bakanlığı’nın hazırladığı torba kanun taslağından çıkartılmasından sonra, torba’nın diplerinde benzer başka teminat maddelerinin de yer aldığı tesadüfen ortaya çıktı. 

Ticaret Bakanı Müşaviri Rennan Tilki, bu teminatlar kapsamındaki maddelerden biri olarak ifşa olan ‘Her kasaptan bir toklu teminatı’nı da iptal ettiklerini duyurdu.
Tilki, yaptığı açıklamada: “Zaten tokluların bakımı, beslenmesi, kestin di, sattın dı; astarı yüzünden pahalıya gelecek bir uygulamaydı. Böylesi daha iyi oldu. Ancak vatandaşa sürprizlerimiz sürecek!” dedi.

Emniyet Müdürlüğüne bir ayda 2500 çıplak başvurdu.
Son günlerde gündemdeki yerini koruyan, “sanıklara çıplak arama” iddialarının yanlış anlaşılması, Emniyet Müdürlüğü’nü çıplak vatandaşlarla karşı karşıya getirdi.
İsminin yazılmasını istemeyen bir emniyet müdürü, “Bir ayda 2500’ün üzerinde çıplak vatandaş, ‘çıplak aranıyormuş’ diye afedersiniz böyle anadan üryan, iş başvurusunda bulundu.. Açlıktan hadiseyi doğru anlamıyorlar. Bu konu acilen gündemden kalkmalı, afedersiniz şey görmekten bıktık. Başdemiyoruz!” dedi.

 

Meclis’in Beştepe’ye taşınmasını öneren danışman kovuldu

Gergerlioğlu’nu Meclis’ten nasıl bir yöntemle çıkartalacağı konusunun istişare edildiği danışma toplantısında, Meclis’in Beştepe’ye taşınması öneren Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Beşir Cingöz görevinden azledildi.
Önerisiyle Sayın Cumhurbaşkanını çok kızdırdığı belirtilen Cingöz, muhabirimize: “Hata ittim, Allah da benim belamı versin! Taşıyalım Meclisi adam tek başına, boş mecliste kalsın diyen dillerim lal olaydı” dedi.

 

İşten kovulan Başkan, kovulduğu için teşekkür etti
Dört ay önce göreve getirilen Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal, görevden alınınca damat havası çaldırıp göbek attı! Görevden alındığı için çok mutlu olduğu gözlenen Ağbal:

“Sayın Cumhurbaşkanımıza Merkez Bankası Başkanlığı dahil bugüne kadar uygun görerek atadığı tüm görevlerden dolayı teşekkür ederim. Bugün itibariyle görevden alınmam nedeniyle de şükranlarımı arz ediyorum. Rabbim hepimizin hakkında hayırlısını nasip eylesin.” Şeklinde twit attı.
(Edit: Pardon değerli okurlar!.. Bu haberi mizah haberi olarak yanlışlıkla buraya almışız! Meğersem gerçekmiş!.. Neyse basıldı artık… Okumadığınızı varsayın!..)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir