Lomboz 13 Kasım 2020 Cuma

 

Lomboz 13 Kasım 2020 Cuma

Bu kimin ajandası?

Geçen gün yolda, yarısı ıslak, yıpranmış, çamura bulanmış bir ajanda buldum. 

Herhangi bir yerinde isim yazmıyor. Kimindir bilmiyorum.
Ajandada başka birçok not yanında son sayfalarda aşağıdaki maddeler sıralanmıştı.
Sahibi notlarını tanıyıp ajandayı benden istesin diye bu sayfalardaki bazı notları yazıyorum.. Lütfen okuyun. Ajanda sizin ise adresinizi de yazın ki sevabına kargolayayım.

Sayfa 67: A PLANI

1- Cumhur İttifakı, artık şahsımın getirdiği bu sistemle zinhar seçim kazanamıyor? (Bu sefer Allah partililerime karşı da beni affetsin!)

2- Çarkı çevirecek para kalmadığı için halk desteği yani bir nevi oyumuz gitgide eriyor!

3- Sistemi değiştirmek, yani yeniden parlamenter sisteme dönmek, yeniden bir referandum gerektiriyor ki, bu iflasın itirafı demek.. Haşa olmaz! O kadar ben bile çark edemem!)

4- O halde sistemi değil, seçim yasasını değiştirerek, mevcut destekle -o da eriyip bitmeden- yeniden iktidarı uzatma yoluna gitmemiz gerekiyor. (Mongolfiyer kardeşlerin “bisiklet durursa devrilir!” yasası.. Ya da öyle bişey!)

5- Seçim yasasında öyle değişiklikler yapmalıyız, öyle barajlar icat etmeliyiz ki; hem bu küsurat partilerin aldıkları oy ziyan olsun hem de bizim ortak aynı sepete düşmesin.. (İşte en zoru da bu! Yani ortağın durumu.. Sen git yüzde beşlere kadar düş!.. E tabi, bir “pasta” demeyi bile beceremezsen!..)

6- Anayasa 61’e göre “seçim yasasında yapılacak olan değişiklikler, 1 yıldan önce yapılacak seçimlerde uygulanamaz! Bu anayasa maddesini değiştirmek için yeterli milletvekili sayımız yok! E, cebren de değiştiremeyiz.. (İnsanın aklından geçiyor ama.. Yok artık!) O halde en erken seçim 2012 Baharında.. (Zaten geriye pek bir şey kalmıyor.. Erken de sayılmaz yani. Bu noktada sözümüzdeyiz hamdolsun!)


7- Çocuklara söylüyorum.. Bol miktarda yarım kiloluk çay stokluyoruz.. Hatta onları ikiye bölüp 250’şer gram yapıyoruz. (bizimkisi de bilek!) Poşette ekmek olayını da bir düşünelim derim..


8- İyi parti’yi, HDP yi hatta CHP’yi bölmenin yollarını arıyoruz. CHP’yi bölsek gerisine ihtiyaç kalmıyor aslında.. (Lati lokum olur! Bay Kemal’e de güzel kapak olur beh!.. Vay vay ki vay!)

9- 2021’in sonlarına doğru sosyal medya’ya basıyoruz! (On milyon, otuz milyon ceza bunlara çerez parası bile değil bilader.. Verir yürürler!. Asıl internetin kablosuna basmak lazım. Gerisi hikaye!)

10- Bazı sistem dışı Tv’ler var. Hepsi iki-üç tane ama mide bulandırıyor.. Ön hazırlıkları tamam. beşer gün kapanma verdik. 2021 kışına doğru kısmetse onların kapanış jübilesini de yapıyoruz inşaallah!.. (Adam programın adına 18 dakika diyor.. 45 dakika program yapıyor.. Millet de yiyor bunu! Senin ismin bile yalan yahu!”

11-2021’in birinci devresinden itibaren bazı belediyelere bir yöntem bulmak lazım. HDP’li belediye kalmadı.. Terimiz soğudu!..

B PLANI:
Sayfanın ortasına yazılmış ama detayları çamurdan okunmuyor.. Parantez içinde latince bir cümle var. “et si fit aliquid, nihil fit!” yazıyor.
Tercümesini buldum.. “hiçbir şey olmasa da bir şeyler olur!” şeklinde çevrilebilir…  

Bir de C Planı sayfası var ki bazı ülke haritaları ve rotalar var.. 

Sayfaları İyice yıpranmış.. Sahibinin defterini tanıması için bu kadar ayrıntı yeter sanırım..
Bizimkisi iyilik yap denize at misali..

 

“Allah sonumuzu hayreylesin..”

“Ak Parti CHP’ye kızıyor ama bir süre sonra onun dediklerini tıkır tıkır uyguluyor” diyordum da inanmıyordunuz.

Emeklilere bayram ikramiyesinden, sosyal yardım kartlarına; Çocuk Rehabilite Merkezleri’nden, Çocuk Gelln Yasası’na; Engellilere Yaşam Aylığından, işyerlerinde Emzirme Odalarına, bir çok CHP önerisi, sonradan iktidar tarafından uygulamaya alındı.

Bu yılın Mayıs Ayında yani neredeyse altı ay önce,  Zeynel Lüle, Tele1’de, CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu’ya sormuştu:
“Ekonominin düzelmesi için iktidara 3 madde önermeniz gerekse bunlar ne olurdu?”

Aydoğdu ise hiç duraksamadan yanıtlamıştı:

1- Damat Bakan istifa etsin!

2- Ekonomi yönetimi istifa etsin!

3- Cumhurbaşkanı istifa edip seçime gitsin!

Aradan altı ay geçti.

Birinci madde gerçekleşti. İkincisi neredeyse gerçekleşti..

“Hayırlısıyla” biraz daha bekleyelim bakalım..

 

HABERLERDEN ÖZETLER

 

-Hazine Bakanlığının lağv edileceği açıklandı

Cumhurbaşkanlığı Çalışma ofisinden yapılan açıklamada, yeni dönemde T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı yapısındaki “Hazine” bölümünün çıkarılarak kurumun kapatılacağı bildirildi. Konuyla ilgili bir açıklama yapan Başdanışman Kerami Keskin: Sayın Cumhurbaşkanımızın iradesi ve talimatı ile bu değişikliğe gidiyoruz. Kendilerinin: “Para mı var ki Hazine Bakanlığı olsun?.. Bakan neye bakacak?.. Boş kasalara mı bakacak?. Kasaları da hurdacıya satın gitsin!” şeklindeki haklı talimatları üzerine değişikliğe gidilmiştir şeklinde konuştu.

-‘YSK’ya Kedi istihdamı’ ilanına 3 bin insan başvurdu

Yapılan seçim yasası değişiklikleri çerçevesinde Yüksek Seçim Kurulunda sigortalı istihdam etmek üzere 30 adet kedi alınacaktır” ilanına 3 bin üniversite mezunu işsiz kadın ve erkek başvurdu..
Kurumun önünde kuyruğa giren başvuru sahipleri “miyaaavv.. miyaoouuu!” şeklinde kedi sesi çıkararak bekleyişlerini yağmura rağmen saatlerce sürdürdüler. YSK güvenlik personelinin “Pişşşt!.. Pısssık!” şeklinde sopalı uyarısıyla dağılan ancak tekrar kapı önünde biriken işsizler için polisten tazyikli su desteği istendi.

-Berat Albayrak’ın, af talebinin kabulü ortalığı karıştırdı

Beş yıldır sürdürmekte olduğu Hazine ve Maliye Bakanlığından affını talep eden ve Resmi Gazetenin mükerrer sayısında “af talebi kabul edildi!”  ibaresi ile bu talebi Cumhurbaşkanlığınca kabul gören Berat Albayrak, cezaevlerindeki mahkumlara umut oldu.
“Biz de af isteriz!.. Reis! bize de af yaz!” sloganlarıyla ayaklanan mahkumlar, cezaevlerinde isyan çıkardı.

İçişleri Bakanı devreye girerek: “Bu ne arkadaş! Bir hasta olduk ota-moka isyan çıkarmaya başladınız! Bu af öyle af değil!.. Gazeteyi gözünüzlen okuyun!” dedi..

—-

 

 


0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir